TaxoPress 2.0 - en to ja translation catalogue (678 entries)

en:  Select current post
ja:  現在の投稿を選択

en: %1s terms added to this %2s.
ja: %1s 用語がこの %2s に追加されました。

en: %1s terms removed from this %2s.
ja: %1s 用語がこの %2s から削除されました。

en: %s has been successfully added
ja: %s が正常に追加されました

en: %s has been successfully deleted
ja: %s が正常に削除されました

en: %s has been successfully imported
ja: %s が正常にインポートされました

en: %s has been successfully updated
ja: %s が正常に更新されました

en: %s has failed to be added
ja: %s の追加に失敗しました

en: %s has failed to be deleted
ja: %s の削除に失敗しました

en: %s has failed to be imported
ja: %s のインポートに失敗しました

en: %s has failed to be updated
ja: %s の更新に失敗しました

en: %s list
ja: %s リスト

en: %s list navigation
ja: %sリストナビゲーション

en: (default: taxonomy name)
ja: (デフォルト: taxonomy名)

en: (e.g. &larr; Back to jobs
ja: (例：&larr; ジョブに戻る

en: (e.g. Add New Job)
ja: (例: 新しいジョブを追加)

en: (e.g. Add or remove Jobs)
ja: (例: ジョブを追加または削除する)

en: (e.g. All Jobs)
ja: (例：すべてのジョブ)

en: (e.g. Choose from the most used Jobs)
ja: (例: 最も使用されているジョブから選択)

en: (e.g. Edit Job)
ja: (例: ジョブを編集)

en: (e.g. Job)
ja: (例: Job)

en: (e.g. Jobs list navigation)
ja: (例: ジョブリストのナビゲーション)

en: (e.g. Jobs list)
ja: (例: ジョブリスト)

en: (e.g. Jobs)
ja: (例: Jobs)

en: (e.g. New Job Name)
ja: (例: 新しいジョブ名)

en: (e.g. No jobs found)
ja: (例：ジョブが見つかりませんでした)

en: (e.g. No jobs)
ja: (例: ジョブがない)

en: (e.g. Parent Job)
ja: (例: 親ジョブ)

en: (e.g. Parent Job:)
ja: (例: 親ジョブ:)

en: (e.g. Popular Jobs)
ja: (例: 人気のあるジョブ)

en: (e.g. Search Jobs)
ja: (例: ジョブを検索)

en: (e.g. Separate Jobs with commas)
ja: (例: ジョブをカンマで区切る)

en: (e.g. Update Job Name)
ja: (例: ジョブ名を更新)

en: (e.g. View Job)
ja: (例: ジョブを表示)

en: 1 month
ja: 1ヶ月

en: 1 month ago
ja: 1か月前

en: 1 week
ja: 1週間

en: 1 year
ja: 1年

en: 1 year ago
ja: 1年前

en: 1536x1536 (High Res)
ja: 1536x1536 (高解像度)

en: 2 weeks
ja: 2週間

en: 2 weeks ago
ja: 2週間前

en: 2048x2048 (Ultra High Res)
ja: 2048x2048 (ウルトラ高解像度)

en: 24 hours
ja: 24時間

en: 24 hours ago
ja: 24時間前

en: 3 months
ja: 3ヶ月

en: 6 months
ja: 6ヶ月

en: 6 months ago
ja: 6か月前

en: 7 days
ja: 7日間

en: 7 days ago
ja: 7日前

en: A list of tags used by both the current post and the related post
ja: 現在の投稿と関連する投稿の両方で使用されているタグのリスト

en: API Error: %1s.
ja: APIエラー: %1s.

en: API Error: No matched result for content.
ja: APIエラー: コンテンツに対する一致する結果がありません。

en: Add Custom Elements
ja: カスタム要素を追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Item
ja: 新しいアイテムを追加

en: Add New Related Post
ja: 新しい関連投稿を追加

en: Add New TaxoPress Logs
ja: 新しい TaxoPress ログを追加

en: Add New Terms Display
ja: 新しい用語表示を追加

en: Add Related Posts
ja: 関連投稿を追加

en: Add Taxonomy
ja: 分類法を追加する

en: Add Terms Display
ja: 用語表示を追加

en: Add new %s
ja: 新しい %s を追加

en: Add new Media Tag
ja: 新しいメディアタグを追加

en: Add new Related Posts
ja: 新しい関連記事を追加

en: Add new Taxonomy
ja: 新しい Taxonomy を追加

en: Add new Terms Display
ja: 新しい用語表示を追加

en: Add or Remove Items
ja: アイテムを追加または削除

en: Add or remove %s
ja: %s を追加または削除

en: Add or remove Media Tags
ja: メディアタグを追加または削除

en: Add the taxonomy to the WordPress wp-json API.
ja: この taxonomy を WordPress wp-json API に追加します。

en: Admin Area
ja: 管理エリア

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: All
ja: 全て

en: All %s
ja: すべての %s

en: All Items
ja: すべてのアイテム

en: All Media Tags
ja: すべてのメディアタグ

en: All Parent Terms
ja: すべての親用語

en: All Post Types
ja: すべての投稿タイプ

en: All Taxonomies
ja: すべての Taxonomies

en: All post types
ja: すべての投稿タイプ

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: An error occured.
ja: エラーが発生しました。

en: Archive page result
ja: アーカイブページの結果

en: Are you sure you want to delete this? Deleting will NOT remove created content.
ja: 本当に削除しますか？ 削除しても作成されたコンテンツは削除されません。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Attempt to automatically display related posts
ja: 関連投稿を自動的に表示しようとする

en: Auto Terms
ja: 自動タグ

en: Auto Terms Logs
ja: 自動用語ログ

en: Auto Terms Schedule
ja: 自動用語スケジュール

en: Auto Terms setting
ja: 自動用語設定

en: Auto terms using AI
ja: AIを使用して自動用語を生成

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic display
ja: 自動表示

en: Back to %s
ja: %s に戻る

en: Back to Items
ja: アイテムに戻る

en: Back to Media Tags
ja: メディアタグに戻る

en: Batches wait time
ja: バッチ待機時間

en: Batches wait time is required.
ja: バッチの待機時間が必要です。

en: Blog display
ja: ブログ表示

en: Border Cloud
ja: ボーダークラウド

en: Both Taxonomy and Post are required.
ja: taxonomyと投稿の両方が必要です。

en: Box List
ja: ボックスリスト

en: Can terms in this taxonomy be organized into hierarchical relationships?
ja: このtaxonomy内の用語は階層的な関係に整理できますか？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Choose From Most Used
ja: 最も使用されているものから選択

en: Choose Terms
ja: 用語を選択

en: Choose from the most used %s
ja: %s の中から最も使用されているものを選択してください

en: Choose from the most used Media Tags
ja: 最も使用されているメディアタグから選択

en: Choose the display formats of your terms, options include table list, ordered list, border-cloud and lots more.
ja: 用語の表示形式を選択してください。オプションには、テーブルリスト、順序付きリスト、ボーダークラウドなどが含まれます。

en: Click %1s to select or deselect them from this %2s.
ja: %1sをクリックして、これを%2sから選択または選択解除します。

en: Click Term to select or deselect from this %1s
ja: 用語をクリックしてこの %1s から選択または選択解除します

en: Click here to add your rating for TaxoPress
ja: ここをクリックしてTaxoPressの評価を追加

en: Combined
ja: 組み合わせ

en: Control the display of term metaboxes
ja: 用語メタボックスの表示を制御

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Term with Metadata
ja: メタデータ付きの用語をコピー

en: Copy with Metadata
ja: メタデータ付きでコピー

en: Counter
ja: 使用数

en: Counter (Pro)
ja: カウンター (プロ)

en: Create Term
ja: 用語を作成

en: Create Terms
ja: 用語を作成

en: Create new terms using OpenAI and other sources
ja: OpenAIやその他のソースを使用して新しい用語を作成

en: Current Posts (TaxoPress)
ja: 現在の投稿 (TaxoPress)

en: Current post type
ja: 現在の投稿タイプ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Query Var String
ja: カスタムクエリ変数文字列

en: Custom Rewrite Slug
ja: カスタム書き換えスラッグ

en: Custom admin menu name for your taxonomy.
ja: あなたのtaxonomyのためのカスタム管理メニュー名。

en: Custom controller to use instead of WP_REST_Terms_Controller.
ja: WP_REST_Terms_Controller の代わりに使用するカスタムコントローラー。

en: Custom taxonomy label. Used in the admin menu for displaying taxonomies.
ja: カスタムタクソノミーラベル。タクソノミーを表示するための管理メニューで使用されます。

en: Custom taxonomy rewrite slug.
ja: カスタムtaxonomy書き換えスラッグ。

en: Custom terms to display
ja: 表示するカスタム用語

en: Customize the display of terms in the TaxoPress metabox.
ja: TaxoPress メタボックス内の用語の表示をカスタマイズします。

en: DO NOT EDIT the taxonomy slug unless also planning to migrate terms. Changing the slug registers a new taxonomy entry.
ja: 用語を移行する計画がない限り、taxonomyスラッグを編集しないでください。スラッグを変更すると、新しいtaxonomyエントリが登録されます。

en: Daily
ja: 毎日

en: Dandelion Integration
ja: Dandelion統合

en: Date
ja: 日付

en: Deactivate Taxonomy
ja: 分類法を無効化する

en: Deactivate or Delete
ja: 無効化または削除

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Terms
ja: デフォルトの用語

en: Default post thumbnail
ja: デフォルトの投稿サムネイル

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Log
ja: ログを削除

en: Delete TaxoPress Edit Data
ja: TaxoPress編集データを削除する

en: Delete Taxonomy
ja: 分類法を削除する

en: Descending
ja: 降順

en: Describe what your taxonomy is used for.
ja: あなたのtaxonomyが何のために使用されるかを説明してください。

en: Description
ja: 説明

en: Description here.
ja: ここに説明を記入します。

en: Deselect all %1s
ja: すべての %1s の選択を解除

en: Design
ja: デザイン

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ja: 詳細なドキュメントはプラグインのウェブサイトでも入手できます。

en: Disable 'Do not run on a schedule' to select schedule frequency.
ja: 'スケジュールで実行しない'を無効にして、スケジュール頻度を選択します。

en: Disabled
ja: 無効

en: Display
ja: 表示

en: Display Format
ja: 表示形式

en: Display Mode
ja: 表示モード

en: Display Parents and Sub-Terms
ja: 親用語とサブ用語を表示

en: Display automatic terms plus any additional custom terms specified below.
ja: 自動用語と以下に指定された追加のカスタム用語を表示します。

en: Display format
ja: 表示形式

en: Display only Parent Terms
ja: 親用語のみ表示

en: Display only Sub-Terms
ja: サブ用語のみ表示

en: Display only the specific terms entered in the "Custom terms to display" field below.
ja: 以下の「表示するカスタム用語」フィールドに入力された特定の用語のみを表示します。

en: Display terms based on settings in the "General" tab.
ja: 「一般」タブの設定に基づいて用語を表示します。

en: Do not run on a schedule
ja: スケジュールで実行しない

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: Edit Item
ja: アイテムを編集

en: Edit Main Post
ja: メイン投稿を編集

en: Edit Media Tag
ja: メディアタグを編集

en: Edit Related Posts
ja: 関連記事の編集

en: Edit TaxoPress Logs
ja: TaxoPress ログを編集

en: Edit Taxonomy
ja: Taxonomy 編集

en: Edit Terms Display
ja: 用語表示を編集

en: Em
ja: em

en: Enable TaxoPress ordering
ja: TaxoPressの順序を有効にする

en: Enable TaxoPress ordering for this taxonomy in the frontend and admin area.
ja: フロントエンドと管理エリアでこの分類法のTaxoPressの順序を有効にします。

en: Enable a custom query_var key for this taxonomy.
ja: この分類法のカスタム query_var キーを有効にします。

en: Enable colors for terms
ja: 用語の色を有効にする

en: Enhance the power of TaxoPress with the Pro version:
ja: Pro バージョンで TaxoPress の機能を強化：

en: Enter terms (comma-separated) to display. Used in Custom and Combined modes.
ja: 表示する用語を入力してください（カンマ区切り）。カスタムおよび組み合わせモードで使用されます。

en: Enter terms (comma-separated) to exclude from the terms display.
ja: 用語表示から除外する用語（カンマ区切り）を入力してください。

en: Enter the text that should be display after terms list. This field accepts basic HTML.
ja: 用語リストの後に表示するテキストを入力してください。このフィールドは基本的なHTMLを受け付けます。

en: Enter the text that should be display after the posts list.
ja: 投稿リストの後に表示するテキストを入力してください。

en: Enter the text that should be display before terms list. This field accepts basic HTML.
ja: 用語リストの前に表示するテキストを入力してください。このフィールドは基本的なHTMLを受け付けます。

en: Enter the text that should be displayed before the posts list.
ja: 投稿リストの前に表示するテキストを入力してください。

en: Error establishing connection with the API server. Try again.
ja: APIサーバーとの接続エラーです。再試行してください。

en: Error saving label.
ja: ラベルの保存中にエラーが発生しました。

en: Error: OpenAI says there is an issue with this API key. Please check your plan or billing details.
ja: エラー: OpenAIによれば、このAPIキーに問題があります。プランまたは請求の詳細を確認してください。

en: Exceptions
ja: 例外

en: Exclude hidden terms from Terms Display?
ja: 用語表示から非表示の用語を除外しますか？

en: Exclude previously analyzed content
ja: 以前に分析されたコンテンツを除外する

en: Exclude terms from terms display
ja: 用語表示から用語を除外する

en: Existing Terms not found for the selected post type and taxonomies
ja: 選択した投稿タイプとtaxonomyに対して既存の用語が見つかりませんでした。

en: Existing Terms taxonomy is required. Kindly select taxonomies and save the settings before running preview.
ja: 既存の用語taxonomyは必須です。taxonomyを選択して設定を保存してからプレビューを実行してください。

en: F j, Y (e.g., October 9, 2024)
ja: F j, Y（例：2024年10月9日）

en: False
ja: 偽

en: Fast, professional support
ja: 迅速で専門的なサポート

en: Filter
ja: フィルター

en: Font color maximum
ja: フォント色の最大値

en: Font color minimum
ja: フォント色の最小値

en: Font size maximum
ja: フォントサイズの最大値

en: Font size minimum
ja: フォントサイズの最小値

en: Font size minimum must not be greater than Font size maximum value.
ja: フォントサイズの最小値はフォントサイズの最大値を超えてはいけません。

en: General
ja: 一般設定

en: Here
ja: ここ

en: Here are the tokens you can use for Term link format
ja: 用語リンク形式に使用できるトークンは以下の通りです

en: Here are the tokens you can use for related posts format
ja: 関連投稿のフォーマットに使用できるトークンは以下の通りです

en: Hey, you've been using TaxoPress for %s on your site. We hope the plugin has been useful. Please could you quickly leave a 5-star rating on WordPress.org? It really does help to keep TaxoPress growing.
ja: こんにちは、あなたはサイトで%sの間TaxoPressを使用しています。プラグインが役に立っていることを願っています。WordPress.orgで5つ星の評価をすぐに残していただけますか？TaxoPressの成長を維持するのに本当に役立ちます。

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide display output if no terms?
ja: 用語がない場合、表示出力を隠しますか？

en: Hide output if no related post is found ?
ja: 関連投稿が見つからない場合は出力を非表示にしますか？

en: Hide title in output ?
ja: 出力にタイトルを隠しますか？

en: Hide title in output?
ja: 出力にタイトルを非表示にしますか？

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Hourly
ja: 毎時

en: I already did
ja: もうしました

en: IBM Watson Integration
ja: IBM Watson統合

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ja: 助けが必要な場合や新しい機能のリクエストがある場合は、お知らせください。

en: Invalid Auto Term ID. Please save the settings before using preview.
ja: 無効な自動用語IDです。 プレビューを使用する前に設定を保存してください。

en: Invalid nonce
ja: 無効なノンス

en: Invalid nonce token.
ja: 無効なノンストークンです。

en: Invalid nonce. Request is not authorized.
ja: 無効なノンス。リクエストは承認されていません。

en: Invalid placeholder(s) detected: {%s}. Valid placeholders are: {content}, {post_terms}, {site_terms}
ja: 無効なプレースホルダーが検出されました: {%s}。有効なプレースホルダーは: {content}, {post_terms}, {site_terms}です。

en: Invalid request.
ja: 無効なリクエスト。

en: Invalid terms display configuration.
ja: 無効な用語表示設定です。

en: Inverse Alphabetical
ja: 逆アルファベット順

en: Items List
ja: アイテムリスト

en: Items List Navigation
ja: アイテムリストナビゲーション

en: Kindly select an action in bulk action dropdown!
ja: 一括アクションのドロップダウンからアクションを選択してください！

en: Kindly select atleast one taxonomy to proceed
ja: 続行するには少なくとも1つのtaxonomyを選択してください

en: LSEG / Refinitiv Integration
ja: LSEG / Refinitiv統合

en: Label can't be empty.
ja: ラベルは空にできません。

en: Label can't exceed 30 characters.
ja: ラベルは30文字を超えることはできません。

en: Label is too long.
ja: ラベルが長すぎます。

en: Large (1024x1024)
ja: 大 (1024x1024)

en: Layout
ja: レイアウト

en: Least common tags between posts
ja: 投稿間の最も少ない共通タグ

en: Limit Auto Terms, based on published date
ja: 公開日を基にした自動用語の制限

en: Limit per batches
ja: バッチごとの制限

en: Limit per batches is required.
ja: バッチあたりの制限が必要です。

en: Limit related posts based on timeframe
ja: 時間枠に基づいて関連記事を制限

en: Limit terms based on timeframe
ja: 時間枠に基づいて用語を制限する

en: Linked Terms
ja: リンクされた用語

en: Linked Terms Feature
ja: リンクされた用語機能

en: Live
ja: 公開

en: Manage Post Terms
ja: 投稿用語を管理

en: Manage Related Posts
ja: 関連投稿を管理

en: Manage Taxonomy
ja: Taxonomy 管理

en: Manage Terms Display
ja: 用語表示を管理

en: Maximum characters of post content to display
ja: 表示する投稿コンテンツの最大文字数

en: Maximum number of categories
ja: 最大カテゴリ数

en: Maximum number of tags
ja: 最大タグ数

en: Maximum related posts to display
ja: 表示する関連投稿の最大数

en: Maximum terms to display
ja: 表示する最大用語数

en: Maybe later
ja: 後で

en: Media Tag
ja: メディアタグ

en: Media Tags
ja: メディアタグ

en: Media Tags list
ja: メディアタグリスト

en: Media Tags list navigation
ja: メディアタグリストのナビゲーション

en: Medium (300x300)
ja: 中サイズ（300x300）

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Metabox Access
ja: メタボックスアクセス

en: Metabox Settings
ja: メタボックス設定

en: Metabox callback
ja: メタボックスコールバック

en: Metaboxes
ja: メタボックス

en: Method for choosing terms for display
ja: 表示用の用語を選択する方法

en: Migrate terms to newly renamed taxonomy?
ja: 新しく名前を変更したtaxonomyに用語を移行しますか？

en: Missing display ID.
ja: 表示IDがありません。

en: Most common tags between posts
ja: 投稿間の最も多い共通タグ

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Name
ja: 名前

en: Name (Pro)
ja: 名前 (プロ)

en: Need TaxoPress Support?
ja: TaxoPressサポートが必要ですか？

en: New %s
ja: 新しい %s

en: New %s name
ja: 新しい %s 名

en: New Item Name
ja: 新しいアイテム名

en: New Media Tag name
ja: 新しいメディアタグ名

en: New TaxoPress Logs
ja: 新しい TaxoPress ログ

en: Newer Entries
ja: 新しいエントリー

en: No
ja: いいえ

en: No %s
ja: %sがありません

en: No %s found
ja: %s が見つかりません

en: No %s found in trash.
ja: ゴミ箱内に %s は見つかりませんでした。

en: No %s found.
ja: %s が見つかりませんでした。

en: No Media Tags
ja: メディアタグはありません

en: No Media Tags found
ja: メディアタグが見つかりませんでした

en: No Related Posts shortcode available. Add new shortcode
ja: 利用可能な関連投稿ショートコードはありません。新しいショートコードを追加します。

en: No TaxoPress Metabox features are enabled for this post type.
ja: この投稿タイプに対して、TaxoPressメタボックス機能は有効になっていません。

en: No ads inside the plugin
ja: プラグイン内に広告はありません

en: No item avaliable.
ja: アイテムは利用できません。

en: No limit
ja: 制限なし

en: No matched result from the API Server.
ja: APIサーバーからの一致する結果はありません。

en: No new terms were selected or deselected.
ja: 新しい用語が選択または選択解除されませんでした。

en: No related posts found.
ja: 関連投稿は見つかりませんでした。

en: No related posts.
ja: 関連投稿はありません。

en: No results found for this post with this taxonomy.
ja: このtaxonomyを持つこの投稿の結果は見つかりませんでした。

en: No results found for this taxonomy.
ja: このtaxonomyに対する結果は見つかりませんでした。

en: No results from your WordPress database.
ja: あなたの Wordpress のデータベースから応答がありません。

en: No terms
ja: 用語がありません

en: No terms found.
ja: 用語が見つかりませんでした。

en: No terms in your WordPress database.
ja: あなたの Wordpress にはタグがありません。

en: Nonce failed verification
ja: Nonce の検証に失敗しました

en: None
ja: なし

en: Normally, WordPress will only show one post type on taxonomy archive pages. Enable this feature to show content from all selected posts types.
ja: 通常、WordPressはtaxonomyアーカイブページに1つの投稿タイプのみを表示します。この機能を有効にすると、選択したすべての投稿タイプのコンテンツを表示できます。

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Number of items per page
ja: ページあたりのアイテム数

en: Object
ja: オブジェクト

en: Okay
ja: はい

en: Older Entries
ja: 古いエントリー

en: OpenAI Integration
ja: OpenAI統合

en: Options
ja: 設定

en: Options include checkboxes and a dropdown list.
ja: オプションにはチェックボックスとドロップダウンリストが含まれます。

en: Order
ja: 順序

en: Ordered List (OL/LI)
ja: 順序付きリスト（OL/LI）

en: Ordering for choosing terms for display
ja: 表示する用語を選択するための順序

en: Other Labels
ja: その他のラベル

en: Parent %s
ja: 親 %s

en: Parent %s:
ja: 親 %s：

en: Parent / Child
ja: 親 / 子

en: Parent Item
ja: 親アイテム

en: Parent Item Colon
ja: 親アイテムコロン

en: Parent Media Tag
ja: 親メディアタグ

en: Parent Media Tag:
ja: 親メディアタグ：

en: Parent Term
ja: 親用語

en: Parent-Child Relationships
ja: 親子関係

en: Percent
ja: パーセント

en: Permalinks
ja: パーマリンク

en: Permission denied.
ja: 権限が拒否されました。

en: Permission error. You do not have permission to manage taxopress
ja: 権限エラー。 TaxoPressを管理する権限がありません

en: Permission error. You do not have permission to preview this post.
ja: 権限エラー。 この投稿をプレビューする権限がありません。

en: Pixel
ja: ピクセル

en: Please choose a different post type name. %s matches an existing page slug, which can cause conflicts.
ja: 別の post type 名を選択してください。%s は既存のページスラッグと一致しており、競合を引き起こす可能性があります。

en: Please choose a different taxonomy name. %s is already registered.
ja: 別の taxonomy 名を選択してください。%s はすでに登録されています。

en: Please choose a post to preview.
ja: プレビューする投稿を選択してください。

en: Please choose a post to use with TaxoPress AI.
ja: TaxoPress AI と一緒に使用する投稿を選択してください。

en: Please complete the following required fields to save your changes:
ja: 変更を保存するには、以下の必須フィールドを入力してください：

en: Please do not use quotes in post type/taxonomy names or rewrite slugs
ja: post type/taxonomy 名やリライトスラッグに引用符を使用しないでください

en: Please provide a post type to attach to.
ja: 添付する post type を提供してください。

en: Please provide a taxonomy name
ja: 分類名を提供してください

en: Please provide a taxonomy to delete
ja: 削除する分類を提供してください

en: Please select at least one post type.
ja: 少なくとも1つのポストタイプを選択してください。

en: Plural Label
ja: 複数形ラベル

en: Point
ja: ポイント

en: Popular %s
ja: 人気の %s

en: Popular Items
ja: 人気のあるアイテム

en: Popular Media Tags
ja: 人気のメディアタグ

en: Post
ja: 投稿

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post date format
ja: 投稿日フォーマット

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts content and title is empty.
ja: 投稿の内容とタイトルが空です。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Related Posts
ja: 関連記事のプレビュー

en: Preview Terms Display
ja: 用語表示をプレビュー

en: Private Taxonomies
ja: 非公開 Taxonomies

en: Pro Feature
ja: プロ機能

en: Public
ja: 公開

en: Public Queryable
ja: 公開可能

en: Public Taxonomies
ja: 公開 Taxonomies

en: Query Var
ja: クエリ変数

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
ja: インラインでクイック編集 &#8220;%s&#8221;

en: Quick&nbsp;Edit
ja: クイック&nbsp;編集

en: REST API base slug
ja: REST API ベーススラッグ

en: REST API controller class
ja: REST API コントローラークラス

en: RSS feed
ja: RSSフィード

en: Random
ja: ランダム

en: Random (Pro)
ja: ランダム (プロ)

en: Re-activate Taxonomy
ja: 分類法を再有効化する

en: Recent Schedule Runs
ja: 最近のスケジュール実行

en: Related Post
ja: 関連投稿

en: Related Posts
ja: 関連投稿

en: Related Posts (TaxoPress)
ja: 関連投稿 (TaxoPress)

en: Related Posts Order
ja: 関連投稿の順序

en: Related Posts are added on
ja: 関連投稿は

en: Related Posts div class
ja: 関連投稿のdivクラス

en: Related Posts format
ja: 関連投稿のフォーマット

en: Related Posts not found.
ja: 関連投稿が見つかりませんでした。

en: Related Posts successfully deleted.
ja: 関連投稿が正常に削除されました。

en: Remove From All Posts
ja: すべての投稿から削除

en: Remove Image
ja: 画像を削除

en: Request Support
ja: サポートをリクエスト

en: Request completed.
ja: リクエストが完了しました。

en: Result from ajax request.
ja: ajaxリクエストの結果。

en: Result from api.
ja: APIからの結果。

en: Result from cache.
ja: キャッシュからの結果。

en: Rewrite
ja: 書き換え

en: Rewrite Hierarchical
ja: 階層的に書き換え

en: Rewrite With Front
ja: フロントで書き換え

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Related Posts
ja: 関連投稿を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Save Taxonomy
ja: 分類法を保存する

en: Save Terms Display
ja: 用語表示を保存

en: Save, You can also press Enter to save and escape to cancel
ja: 保存、Enterを押して保存し、Escでキャンセルすることもできます。

en: Schedule Auto Terms to run automatically
ja: 自動用語を自動的に実行するようにスケジュール

en: Schedule Frequency
ja: スケジュール頻度

en: Schedule is disabled. Please enable a schedule frequency to run a test.
ja: スケジュールは無効です。テストを実行するにはスケジュールの頻度を有効にしてください。

en: Schedule is not enabled for selected Auto Terms.
ja: 選択した自動用語にはスケジュールが有効になっていません。

en: Schedule log is empty.
ja: スケジュールログは空です。

en: Scheduled the cron event %s to run now. The original event will not be affected.
ja: cronイベント %s を今すぐ実行するようにスケジュールしました。元のイベントには影響しません。

en: Screen reader text for the items list heading on the term listing screen.
ja: 用語リスト画面の項目リスト見出しのためのスクリーンリーダーテキスト。

en: Screen reader text for the pagination heading on the term listing screen.
ja: 用語リスト画面のページネーション見出しのためのスクリーンリーダーテキスト。

en: Search %s
ja: %s を検索

en: Search Items
ja: アイテムを検索

en: Search Media Tags
ja: メディアタグを検索

en: Search Related Posts
ja: 関連投稿を検索

en: Search TaxoPress Logs
ja: TaxoPress ログを検索

en: Search Taxonomies
ja: Taxonomies を検索

en: Search Terms
ja: 用語を検索

en: Search Terms Display
ja: 用語表示を検索

en: Search Terms...
ja: 用語を検索...

en: Search posts
ja: 投稿を検索

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja: 「&#8220;%s&#8221;」の検索結果

en: Security check failed.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。

en: Security error. Kindly reload this page and try again
ja: セキュリティエラー。 このページを再読み込みして再試行してください

en: Select %1s
ja: %1s を選択

en: Select %s
ja: %s を選択

en: Select Auto Terms settings to use when running the "Schedule" feature.
ja: 「スケジュール」機能を実行する際に使用する自動用語設定を選択してください。

en: Select Destination %s
ja: 宛先 %s を選択

en: Select Destination Taxonomy
ja: 宛先のtaxonomyを選択

en: Select Media
ja: メディアを選択

en: Select Terms Display
ja: 表示する用語を選択

en: Select a post to see a preview.
ja: プレビューを見るには投稿を選択してください。

en: Select all %1s
ja: すべての %1s を選択

en: Select an option...
ja: オプションを選択...

en: Select related post
ja: 関連投稿を選択

en: Select the default %post_thumb_url% to be used when a post doesn't have a featured image.
ja: 投稿にフィーチャー画像がない場合に使用されるデフォルトの %post_thumb_url% を選択してください。

en: Select widget Related Posts.
ja: ウィジェット関連投稿を選択します。

en: Select...
ja: 選択...

en: Selected content is empty.
ja: 選択したコンテンツは空です。

en: Separate %s with commas
ja: %s をカンマで区切ってください

en: Separate Items with Commas
ja: アイテムをカンマで区切る

en: Separate Media Tags with commas
ja: メディアタグをカンマで区切る

en: Set the default terms for this taxonomy. These will be automatically added to all new posts. Enter the term names or slugs. Separate multiple terms with by comma.
ja: このtaxonomyのデフォルトの用語を設定します。これらはすべての新しい投稿に自動的に追加されます。用語名やスラッグを入力してください。複数の用語はカンマで区切ってください。

en: Sets a callback function name for the meta box display. Hierarchical default: post_categories_meta_box, non-hierarchical default: post_tags_meta_box. To remove the metabox completely, use "false".
ja: メタボックス表示のコールバック関数名を設定します。階層的デフォルト: post_categories_meta_box、非階層的デフォルト: post_tags_meta_box。メタボックスを完全に削除するには、"false" を使用してください。

en: Sets a custom query_var slug for this taxonomy.
ja: この分類法のカスタム query_var スラッグを設定します。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings updated successfully.
ja: 設定が正常に更新されました。

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode:
ja: ショートコード:

en: Should a column for this taxonomy appear on screens such as “Posts” and “Pages”?
ja: 「投稿」や「ページ」などの画面にこのtaxonomyのカラムが表示されるべきですか？

en: Should the permastruct allow hierarchical urls.
ja: permastructは階層的なURLを許可すべきですか。

en: Should the permastruct be prepended with the front base.
ja: permastructはフロントベースで前置きされるべきですか。

en: Should there be a visible interface in the WordPress admin area to manage these terms?
ja: これらの用語を管理するために、WordPress管理エリアに可視のインターフェースを表示すべきですか？

en: Should there be links to this taxonomy in the WordPress admin menus?
ja: WordPressの管理メニューにこのtaxonomyへのリンクを表示すべきですか？

en: Should this taxonomy be available for the frontend “Menus” and “Navigation” options?
ja: このtaxonomyはフロントエンドの「メニュー」と「ナビゲーション」オプションで利用可能であるべきですか？

en: Should this taxonomy be available in editing tools on screens such as “Posts” and “Pages”?
ja: このtaxonomyは「投稿」や「ページ」などの画面の編集ツールで利用可能であるべきですか？

en: Should this taxonomy be available in filters on screens such as “Posts” and “Pages”?
ja: このtaxonomyは「投稿」や「ページ」などの画面のフィルターで利用可能であるべきですか？

en: Show All Existing Terms
ja: すべての既存の用語を表示

en: Show admin column
ja: 管理カラムを表示

en: Show in "Quick Edit" and "Bulk Edit"
ja: 「クイック編集」と「一括編集」に表示

en: Show in Filter
ja: フィルターに表示

en: Show in REST API
ja: REST APIで表示

en: Show in admin menus
ja: 管理メニューに表示

en: Show in frontend menus
ja: フロントエンドメニューに表示

en: Show user interface
ja: ユーザーインターフェースを表示

en: Single post display
ja: シングル投稿表示

en: Singular Label
ja: 単数形ラベル

en: Slug
ja: スラグ

en: Slug already exists
ja: スラッグは既に存在します

en: Slug has changed
ja: スラッグが変更されました

en: Some of these features are available in TaxoPress Pro
ja: これらの機能の一部は TaxoPress Pro で利用可能です

en: Special character not allowed in slug.
ja: スラッグに特別な文字は使用できません。

en: Specify the number of related posts to display.
ja: 表示する関連投稿の数を指定してください。

en: Status
ja: ステータス

en: Suggest Existing Terms
ja: 既存の用語を提案する

en: Suggest Terms
ja: 用語を提案

en: Suggest terms using AI
ja: AIを使用して用語を提案する

en: Synonyms
ja: 同義語

en: Synonyms Terms Feature
ja: 同義語用語機能

en: Table List
ja: テーブルリスト

en: Tags
ja: ｔａｇｕ

en: TaxoPress Logs
ja: TaxoPress ログ

en: TaxoPress Pro allows you complete control over where Auto Links are added. You can choose to skip any HTML elements that appear in your content.
ja: TaxoPress Proでは、自動リンクが追加される場所を完全に制御できます。コンテンツに表示されるHTML要素をスキップすることも選択できます。

en: TaxoPress Pro allows you to change how Auto Terms analyzes your posts. You will need to know how to write Regular Expressions to use this feature.
ja: TaxoPress Proでは、自動用語が投稿を分析する方法を変更することができます。この機能を使用するには、正規表現の書き方を知っている必要があります。

en: TaxoPress Pro allows you to create powerful connections between your terms. When one term is added to a post, its linked terms can be automatically added too. This helps maintain consistent organization across your content.
ja: TaxoPress Proでは、用語間に強力な接続を作成できます。一つの用語が投稿に追加されると、そのリンクされた用語も自動的に追加されることがあります。これにより、コンテンツ全体で一貫した整理が維持されます。

en: TaxoPress Pro allows you to generate new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and add new terms.
ja: TaxoPress Proでは、OpenAI、IBM Watson、Dandelion、Open Calaisサービスを使用して、コンテンツの新しい用語を生成することができます。これらのサービスは、コンテンツを分析し、新しい用語を追加することができます。

en: TaxoPress Pro allows you to have multiple words associated with a single term. If TaxoPress scans your content and finds a synonym, it will act as if it has found the main term.
ja: TaxoPress Proでは、一つの用語に複数の単語を関連付けることができます。TaxoPressがコンテンツをスキャンし、同義語を見つけると、それは主な用語を見つけたかのように振る舞います。

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Dandelion to analyze your content and suggest terms.
ja: TaxoPress Proを使用すると、Dandelionを統合してコンテンツを分析し、用語を提案できます。

en: TaxoPress Pro allows you to integrate LSEG / Refinitiv to analyze your content and suggest terms.
ja: TaxoPress Proでは、LSEG / Refinitivを統合して、コンテンツを分析し、用語を提案することができます。

en: TaxoPress Pro allows you to integrate OpenAI to analyze your content and suggest terms.
ja: TaxoPress Proを使用すると、OpenAIを統合してコンテンツを分析し、用語を提案できます。

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Watson to analyze your content and suggest terms.
ja: TaxoPress Proを使用すると、Watsonを統合してコンテンツを分析し、用語を提案できます。

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the IBM Watson. This service can analyze your content and suggest new terms.
ja: TaxoPress Proでは、IBM Watsonを使用してコンテンツの新しい用語を提案することができます。このサービスは、コンテンツを分析し、新しい用語を提案することができます。

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and suggest new terms.
ja: TaxoPress Proでは、OpenAI、IBM Watson、Dandelion、Open Calaisサービスを使用して、コンテンツの新しい用語を提案することができます。これらのサービスは、コンテンツを分析し、新しい用語を提案することができます。

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI. This service can analyze your content and suggest new terms.
ja: TaxoPress Proでは、OpenAIを使用してコンテンツの新しい用語を提案することができます。このサービスは、コンテンツを分析し、新しい用語を提案することができます。

en: TaxoPress allows you to create and manage Tags, Categories, and all your WordPress taxonomy terms.
ja: TaxoPressを使用すると、タグ、カテゴリー、およびすべてのWordPressタクソノミー用語を作成および管理できます。

en: TaxoPress was not activated because TaxoPress Pro is already active. Please keep only TaxoPress Pro enabled.
ja: TaxoPress Proがすでにアクティブなため、TaxoPressはアクティブ化されませんでした。TaxoPress Proのみを有効にしてください。

en: TaxoPress will attempt to automatically display related posts in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
ja: TaxoPressはこのコンテンツ内で関連投稿を自動的に表示しようとします。すべての投稿タイプやレイアウトで成功するとは限りません。

en: TaxoPress will display related posts from selected post types.
ja: TaxoPressは、選択した投稿タイプから関連記事を表示します。

en: TaxoPress: Options
ja: TaxoPress: 設定

en: Taxonomies
ja: taxonomies

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy Display
ja: 分類表示

en: Taxonomy Slug
ja: Taxonomy スラッグ

en: Taxonomy has been successfully activated
ja: Taxonomy が正常に有効化されました

en: Taxonomy has been successfully deactivated
ja: Taxonomy が正常に無効化されました

en: Taxonomy has been successfully deleted
ja: Taxonomy が正常に削除されました

en: Taxonomy slug cannot be numbers only.
ja: Taxonomy スラッグは数字のみではいけません。

en: Taxopress Related Posts Shortcode
ja: TaxoPress関連投稿ショートコード

en: Term Order
ja: 用語の順序

en: Term Order (Pro)
ja: 用語の順序 (プロ)

en: Term Order(Pro)
ja: 用語の順序（Pro）

en: Term Results
ja: 用語の結果

en: Term copied successfully.
ja: 用語が正常にコピーされました。

en: Term deleted successfully.
ja: 用語が正常に削除されました。

en: Term display div class
ja: 用語表示のdivクラス

en: Term link class
ja: タームリンククラス

en: Term link format
ja: 用語リンク形式

en: Term removed from all posts successfully.
ja: すべての投稿から用語が正常に削除されました。

en: Term selection mode
ja: 用語選択モード

en: Term(s) copied successfully.
ja: 用語が正常にコピーされました。

en: Terms
ja: 用語

en: Terms Display
ja: 用語表示

en: Terms Display (TaxoPress)
ja: 用語の表示 (TaxoPress)

en: Terms Display format
ja: 用語表示形式

en: Terms Display successfully deleted.
ja: 用語表示が正常に削除されました。

en: Terms added
ja: 追加された用語

en: Terms cannot contain the following characters: %s
ja: 用語には次の文字を含めることはできません: %s

en: Terms cannot exceed %d characters.
ja: 用語は %d 文字を超えてはなりません。

en: Terms deleted successfully.
ja: 用語が正常に削除されました。

en: Terms in this taxonomy are ordered by %s
ja: このタクソノミーの用語は %s によって順序付けされています

en: Terms must be at least %d characters long.
ja: 用語は少なくとも %d 文字以上である必要があります。

en: Test Run
ja: テスト実行

en: Text to display after posts list
ja: 投稿リストの後に表示するテキスト

en: Text to display after terms list
ja: 用語リストの後に表示するテキスト

en: Text to display before posts list
ja: 投稿リストの前に表示するテキスト

en: Text to display before terms list
ja: 用語リストの前に表示するテキスト

en: Text to show when there is no related post
ja: 関連投稿がない場合に表示するテキスト

en: The Dandelion integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
ja: Dandelion統合はLegacy AI Sources設定で無効になっています。

en: The Dandelion integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
ja: Dandelion統合にはAPIキーが必要です。自動用語設定にAPIキーを追加してください。

en: The IBM Watson integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
ja: IBM Watsonの統合はレガシーAIソース設定で無効になっています。

en: The IBM Watson integration requires an API Key and URL. Please add your API Key in the Auto Term settings.
ja: IBM Watsonの統合にはAPIキーとURLが必要です。オートターム設定にAPIキーを追加してください。

en: The ID of the post
ja: 投稿のID

en: The ID of the term
ja: 用語のID

en: The LSEG / Refinitiv integration is disabled in the Legacy AI Sources settings.
ja: LSEG / Refinitivの統合はレガシーAIソース設定で無効になっています。

en: The LSEG / Refinitiv integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
ja: LSEG / Refinitivの統合にはAPIキーが必要です。オートターム設定にAPIキーを追加してください。

en: The OpenAI integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
ja: OpenAIの統合にはAPIキーが必要です。オートターム設定にAPIキーを追加してください。

en: The Related Posts feature works by checking for shared taxonomy terms. If your post has the terms “WordPress” and “Website”, then Related Posts will display other posts that also have the terms “WordPress” and “Website”.
ja: 関連投稿機能は、共有されたタクソノミー用語を確認することで動作します。投稿に「WordPress」と「ウェブサイト」という用語が含まれている場合、関連投稿は同様に「WordPress」と「ウェブサイト」という用語を持つ他の投稿を表示します。

en: The URL of the post
ja: 投稿のURL

en: The URL of the term
ja: 用語のURL

en: The base slug that this taxonomy will use in the REST API.
ja: この taxonomy が REST API で使用するベーススラッグ。

en: The color of the post title
ja: 投稿タイトルの色

en: The date of the post (this shows inside a tooltip)
ja: 投稿の日付（これはツールチップ内に表示されます）

en: The description of the term
ja: 用語の説明

en: The font color for the term
ja: 用語のフォントカラー

en: The font size for the term
ja: 用語のフォントサイズ

en: The font size of the post
ja: 投稿のフォントサイズ

en: The name of a custom Rest Controller class instead of WP_REST_Terms_Controller.
ja: WP_REST_Terms_Controller の代わりに使用するカスタム Rest Controller クラスの名前。

en: The name of the term
ja: 用語の名前

en: The name of the term with any HTML stripped out
ja: HTMLを除去した用語の名前

en: The number of comments on the post
ja: 投稿へのコメントの数

en: The number of tags used by both posts
ja: 両方の投稿で使用されているタグの数

en: The number of times the term is used
ja: 用語が使用される回数

en: The post category
ja: 投稿のカテゴリー

en: The post content
ja: 投稿の内容

en: The post excerpt
ja: 投稿の抜粋

en: The post featured image url
ja: 投稿のフィーチャー画像のURL

en: The selected taxonomy is not associated with the selected post type.
ja: 選択したtaxonomyは選択した投稿タイプに関連付けられていません。

en: The taxonomy is for public use. It can be seen by frontend users.
ja: この taxonomy は公共用です。フロントエンドユーザーが見ることができます。

en: The taxonomy is publicly queryable.
ja: この分類法は公開でクエリ可能です。

en: The text displayed after a term has been updated for a link back to main index.
ja: 用語が更新された後にメインインデックスに戻るリンクのために表示されるテキスト。

en: The text displayed via clicking ‘Choose from the most used items’ in the taxonomy meta box when no items are available.
ja: 項目が利用できない場合に、taxonomy メタボックスで「最も使用されているアイテムから選択」をクリックして表示されるテキスト。

en: The title of the post
ja: 投稿のタイトル

en: The weighted size of the term in the display
ja: 表示内の用語の重み付けサイズ

en: The “slug” is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and underscores.
ja: “スラッグ”は、名前のURLフレンドリーなバージョンです。通常はすべて小文字で、文字、数字、アンダースコアのみを含みます。

en: There are no terms in this taxonomy.
ja: この分類には用語がありません。

en: There are no terms that are relevant to your content.
ja: あなたのコンテンツに関連する用語はありません。

en: There's no content to scan.
ja: スキャンするコンテンツはありません。

en: This Auto Terms option is not enabled for metaboxes. Please enable it in the Auto Terms settings.
ja: この自動用語オプションはメタボックスに対して有効になっていません。 自動用語設定で有効にしてください。

en: This enables you to skip posts that have already been analyzed by the Schedule feature.
ja: これにより、スケジュール機能によってすでに分析された投稿をスキップできます。

en: This enables your scheduled Auto Terms to run in batches. If you have a lot of content, set this to a lower number to avoid timeouts.
ja: これにより、スケジュールされた自動用語がバッチで実行されます。コンテンツが多い場合は、タイムアウトを回避するためにこの数値を低く設定してください。

en: This feature allows you to associate additional words with each term. For example, "website" can have synonyms such as "websites", "web site", and "web pages".
ja: この機能では、各用語に追加の単語を関連付けることができます。たとえば、「website」は「websites」、「web site」、「web pages」といった同義語を持つことができます。

en: This feature allows you to browse all the terms in a taxonomy.
ja: この機能を使用すると、分類法内のすべての用語を閲覧できます。

en: This feature allows you to browse based on selected auto terms settings and sources.
ja: この機能では、選択した自動用語設定とソースに基づいてブラウズできます。

en: This feature allows you to connect terms. When the main term or any of these terms are added to the post, all the other terms will be added also.
ja: この機能では、用語を接続できます。主な用語またはこれらの用語のいずれかが投稿に追加されると、他のすべての用語も追加されます。

en: This feature allows you to create a customizable display of all the terms in one taxonomy.
ja: この機能により、1つのタクソノミー内のすべての用語をカスタマイズ可能な表示で作成できます。

en: This feature allows you to create new taxonomies and edit all the settings for each taxonomy.
ja: この機能を使用すると、新しい taxonomies を作成し、各 taxonomy のすべての設定を編集できます。

en: This feature allows you to customize the metabox interface you see when adding terms to posts.
ja: この機能では、投稿に用語を追加する際に表示されるメタボックスインターフェースをカスタマイズできます。

en: This feature allows you to manage all the terms that are currently attached to a post.
ja: この機能を使用すると、現在投稿に添付されているすべての用語を管理できます。

en: This feature allows you to run the Auto Terms feature on a schedule. This is helpful if you regularly import content into WordPress. TaxoPress can run on a schedule and add terms to your imported content.
ja: この機能では、スケジュールに従って自動用語機能を実行できます。これは、定期的にWordPressにコンテンツをインポートする場合に便利です。TaxoPressはスケジュールに従って実行し、インポートしたコンテンツに用語を追加できます。

en: This feature controls the order of %s when you're editing posts, and in frontend displays.
ja: %s を編集しているときの順序と、フロントエンド表示を制御します。

en: This feature is available in TaxoPress Pro
ja: この機能はTaxoPress Proで利用可能です

en: This is the color of the least popular term
ja: これは最も人気のない用語の色です

en: This is the color of the least popular term.
ja: これは最も人気のない用語の色です。

en: This is the color of the most popular term
ja: これは最も人気のある用語の色です

en: This is the color of the most popular term.
ja: これは最も人気のある用語の色です。

en: This is the wait time (in seconds) between processing batches of Auto Terms. If you have a lot of existing content, set this to a higher number to avoid timeouts.
ja: これは、自動用語のバッチ処理間の待機時間（秒単位）です。既存のコンテンツが多い場合は、タイムアウトを回避するためにこの数値を高く設定してください。

en: This option allows you to change the format of your terms. You can use any of the tokens in the "Terms Display format" sidebar". Find more details %1sin the documentation%2s.
ja: このオプションでは、用語のフォーマットを変更できます。「用語表示フォーマット」サイドバーの任意のトークンを使用できます。詳細はドキュメントの%1$sを参照してください%2$s。

en: This plugin can be deleted.
ja: このプラグインは削除できます。

en: This provides rel tag markup
ja: これによりrelタグのマークアップが提供されます

en: This screen allows you to order terms via drag and drop.
ja: この画面では、ドラッグアンドドロップで用語を並べ替えることができます。

en: This screen allows you to search and edit all the terms on your site.
ja: この画面では、サイトのすべての用語を検索および編集できます。

en: This setting can limit your scheduled Auto Terms query to only recent content. We recommend using this feature to avoid timeouts on large sites.
ja: この設定により、スケジュールされた自動用語のクエリを最近のコンテンツのみに制限できます。この機能を使用して、大規模なサイトでのタイムアウトを回避することをお勧めします。

en: This settings allows to customize the appearance of Related Post links. You can find tokens and explanations in the sidebar and %1sin the documentation%2s.
ja: この設定では、関連記事リンクの外観をカスタマイズできます。トークンと説明はサイドバーおよび%1$sドキュメント%2$sにあります。

en: This user does not have access to manage any of this post attached taxonomies. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
ja: このユーザーは、この投稿に関連付けられたタクソノミーを管理するアクセス権を持っていません。この役割のために%1sTaxoPress Settings%2sでメタボックスアクセスタクソノミーを有効にしてください。

en: Thumbnail (150x150)
ja: サムネイル（150x150）

en: Thumbnail image resolution
ja: サムネイル画像の解像度

en: Title
ja: タイトル

en: Title header
ja: タイトルヘッダー

en: To Copy terms with their metadata, please upgrade to pro.
ja: メタデータ付きの用語をコピーするには、プロにアップグレードしてください。

en: To create more Related Posts, please upgrade to TaxoPress Pro.
ja: 関連記事をもっと作成するには、TaxoPress Proにアップグレードしてください。

en: To create more Terms Display, please upgrade to TaxoPress Pro.
ja: さらに多くの用語表示を作成するには、TaxoPress Proにアップグレードしてください。

en: Toggle panel
ja: パネルの切り替え

en: True
ja: 真

en: Unit font size
ja: 単位フォントサイズ

en: Unknown tab type.
ja: 不明なタブタイプ。

en: Unlimited “Auto Links”
ja: 無制限の「自動リンク」

en: Unlimited “Auto Terms”
ja: 無制限の「自動用語」

en: Unlimited “Related Posts”
ja: 無制限の「関連投稿」

en: Unlimited “Term Display”
ja: 無制限の「ターム表示」

en: Unlimited “Terms for Current Posts”
ja: 無制限の「現在の投稿のターム」

en: Unordered List (UL/LI)
ja: 順不同リスト（UL/LI）

en: Update
ja: 更新

en: Update %1s on this %2s
ja: %1sをこの%2sで更新

en: Update %s
ja: %s を更新

en: Update %s name
ja: %s の名前を更新

en: Update Item Name
ja: アイテム名を更新

en: Update Media Tag name
ja: メディアタグ名を更新

en: Update TaxoPress Logs
ja: TaxoPress ログを更新

en: Upgrade to Pro
ja: Proにアップグレード

en: Upgrade to TaxoPress Pro
ja: TaxoPress Pro にアップグレード

en: Upgrade to TaxoPress Pro to use Term Order to manually order Terms
ja: Term Orderを使用して用語を手動で順序付けるには、TaxoPress Proにアップグレードしてください

en: Use Default Image
ja: デフォルト画像を使用

en: Use Linked Terms
ja: リンクされた用語を使用

en: Use Regular Expressions to modify Auto Terms
ja: 自動用語を修正するために正規表現を使用

en: Use Synonyms
ja: 同義語を使用

en: Used as tab text when showing all terms for hierarchical taxonomy while editing post.
ja: 投稿を編集しているときに階層型タクソノミーのすべての用語を表示する際のタブテキストとして使用されます。

en: Used at the top of the term editor screen and button text for a new taxonomy term.
ja: 新しいタクソノミー用語のためのタームエディタースクリーンの上部とボタンテキストで使用されます。

en: Used at the top of the term editor screen for an existing taxonomy term.
ja: 既存のタクソノミー用語のタームエディタースクリーンの上部で使用されます。

en: Used in the admin bar when viewing editor screen for an existing taxonomy term.
ja: 既存のタクソノミー用語のエディタースクリーンを表示する際の管理バーで使用されます。

en: Used when indicating that there are no terms in the given taxonomy associated with an object.
ja: オブジェクトに関連付けられた指定された分類に用語がないことを示す際に使用されます。

en: Using default TaxoPress image
ja: デフォルトのTaxoPress画像を使用しています

en: View
ja: 表示

en: View %s
ja: %s を表示

en: View Current Post Terms
ja: 現在の投稿用語を表示

en: View Existing Terms
ja: 既存の用語を表示

en: View Item
ja: アイテムを表示

en: View Knowledge Base
ja: ナレッジベースを表示

en: View Media Tag
ja: メディアタグを表示

en: View Terms
ja: 用語を表示

en: Weekly
ja: 毎週

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Related Posts. You can create Related Posts for any taxonomy and then display those Related Posts anywhere on your site.
ja: TaxoPress Proを使えば、無限の関連記事を作成できます。どのtaxonomyでも関連記事を作成し、それをサイトのどこにでも表示できます。

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Terms Display. You can create Terms Display for any taxonomy and then display those Terms Display anywhere on your site.
ja: TaxoPress Proを使用すると、無制限の用語表示を作成できます。任意のタクソノミーの用語表示を作成し、それらの用語表示をサイトのどこにでも表示できます。

en: With TaxoPress Pro, you can duplicate taxonomy terms along with all their metadata. This includes term descriptions, images, and custom fields. You can copy terms between taxonomies to maintain consistent organization across your site.
ja: TaxoPress Pro を使用すると、すべてのメタデータとともにタクソノミー用語を複製できます。これには、用語の説明、画像、カスタムフィールドが含まれます。用語をタクソノミー間でコピーして、サイト全体で一貫した組織を維持できます。

en: WordPress can use a custom permalink for this taxonomy. It does not have to match the slug.
ja: WordPressはこのtaxonomyのカスタムパーマリンクを使用できます。スラッグと一致する必要はありません。

en: Y-m-d (e.g., 2024-10-09)
ja: Y-m-d（例：2024-10-09）

en: Yes
ja: はい

en: You added {post_terms} in the prompt but your post does not contain any terms.
ja: プロンプトに{post_terms}を追加しましたが、あなたの投稿には用語が含まれていません。

en: You added {site_terms} in the prompt but your site does not contain any terms for this taxonomy.
ja: プロンプトに{site_terms}を追加しましたが、この分類法には用語が含まれていません。

en: You can not edit this label.
ja: このラベルを編集することはできません。

en: You can only delete taxonomies created with TaxoPress. However, you can delete any changes or edit made from TaxoPress which will remove TaxoPress version edit restoring original taxonomies data or removing it if already deleted
ja: TaxoPressで作成された分類法のみを削除できます。ただし、TaxoPressから行った変更や編集を削除することができ、これによりTaxoPressバージョンの編集が元の分類法データを復元したり、すでに削除された場合は削除されたりします。

en: You can see full log details on the %1s screen
ja: %1s画面で完全なログ詳細を確認できます

en: You do not have capability to manage this taxonomy.
ja: このtaxonomyを管理する権限がありません。

en: You do not have permission to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: You do not have permission to manage this taxonomy. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
ja: このtaxonomyを管理する権限がありません。 %1sTaxoPress設定%2sでこの役割に対してMetabox Access Taxonomiesを有効にしてください。

en: You do not have the required capabilities to manage any of this post attached taxonomies.
ja: この投稿に関連付けられたタクソノミーを管理するための必要な権限がありません。

en: You have disabled TaxoPress ordering
ja: TaxoPress の順序付けを無効にしました

en: You must enable at least one AI integration source to use auto term preview.
ja: 自動用語プレビューを使用するには、少なくとも1つのAI統合ソースを有効にする必要があります。

en: You must set zero (0) to display all post categories.
ja: すべての投稿カテゴリを表示するには、ゼロ（0）に設定する必要があります。

en: You must set zero (0) to display all post tags.
ja: すべての投稿タグを表示するには、ゼロ（0）に設定する必要があります。

en: You're using TaxoPress Free.
                                                The Pro version has more features and support.
ja: あなたはTaxoPress Freeを使用しています。  
                                                Proバージョンはより多くの機能とサポートがあります。

en: You're using TaxoPress Free.
                                            The Pro version has more features and support.
ja: あなたはTaxoPress Freeを使用しています。
                                            Pro版にはより多くの機能とサポートがあります。

en: You're using TaxoPress Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ja: あなたは TaxoPress Free を使用しています。Pro バージョンには、より多くの機能とサポートがあります。 %sPro へアップグレード%s

en: d M, Y (e.g., 09 Oct, 2024)
ja: d M, Y（例：2024年10月9日）

en: d.m.Y (e.g., 09.10.2024)
ja: d.m.Y（例：09.10.2024）

en: https://wordpress.org/plugins/simple-tags/
ja: https://wordpress.org/plugins/simple-tags

en: it creates
ja: それを作成します

en: m/d/Y (e.g., 10/09/2024)
ja: m/d/Y（例：10/09/2024）

[ctx: term name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: term name]
en: Taxonomy
ja: taxonomy

en: this page.
ja: このページ。
